Hogyan használjuk?
Hennával mindenki tud rajzolni, aki papíron is tud ezt-azt rajzolgatni, firkálni. Csak idõ kérdése a hennapép elkészítése és a technika elsajátítása.
Fontos, hogy mielott hozzákezdenénk a minta felviteléhez, addig gyakoroljuk a mintát, amíg nem teljesen tökéletes nem lesz, hiszen ha a hennapéppel megrajzoltuk, 10-20 napig együtt kell élnünk vele. Mivel a hennapép fogkrém állagú, így érdemes evvel kipróbálni a rajzolást a hennapép elõtt. Addig gyakoroljuk, amíg biztosan nem megy a minta rajzolása.
A mehndi készítésének folyamata több mint a testen szép minták rajzolása. Ahol hagyománya van a hennázásnak, ott egy-egy jeles esemény elokészületeként történik. Tekintsük mi is relaxáló élménynek. Végül is sokáig egy helyben ülésünkkor sok gondolatra jut idõ. Az indiai menyasszonyok addig nem végezhetnek házimunkát, amíg a minta le nem kopik, de ha ezt mi nem is engedhetjük meg magunknak, legalább a henna beszívódásáig legyen édes a semmittevés.
A henna
Nagy a különbség a haj és a bõr festésére szolgáló henna minõsége között. A haj festésére szolgáló henna nem alkalmas a bõr festésére, mert nem elég erõs ahhoz, hogy a bõrt megfogja, valamint nagyrészt adalékokat (pl. fémsókat) tartalmaz, amelyek a henna behatolását segíti a hajszálakba. A bõrre való henna általában finomabb õrlésû, mint a hajra való és a színe is más. A bõrre való henna színe általában élénkzöld, minél élénkebb zöld, általában annál sötétebb lesz a minta.
A hennapor finomra õrölt, kellemes gyógynövény illata van, érdemes megszagolni és kerülni a toxikus, kellemetlen szagú hennát. A pépet, ha idõnk engedi magunk készítsük el, hiszen az elõrecsomagolt hennapép legfeljebb 4 napig marad friss, az elõrecsomagolt valószínûleg tartósítószert tartalmaz, így bõrirritációt okozhat, és csökkenti a henna bõrre gyakorolt jó hatását.
Nagyon sok múlik a henna csomagolásán, ha közvetlen fény éri színe megfakulhat, kevésbé fogja meg a bõrt, ha pedig a levegõvel érintkezik, annak páratartalma aktiválja a növény festékanyagát, színe barnára, vagy sárgára változhat még a bõrre való felvitel elõtt. Ezért ügyeljünk, hogy a kész pépet levegõtõl, fénytõl elzárva tároljuk.
A tiszta henna természetes anyag, biztonságosan alkalmazható, szinte soha nem vált ki bõrallergiát. Elfogyasztása ugyan nem káros, de nem javasoljuk, mivel a vörösvérsejtekre hatással van, és sárgaságot okozhat.
A bõr elõkészítése
A hennafestés tovább tart, ha habkõvel, vagy megfelelõ kozmetikummal eltávolítjuk az elhalt hámréteget, hogy a henna a friss hámrétegbe tudjon hatolni. Amennyiben a hámrétegen szõrszálak vannak, úgy azt elõzõ nap ajánlott eltávolítani. Fontos, hogy ha a minta felkerül, akkor a hennázott részt 2-6 órán keresztül nem fogjuk tudni használni. A henna felvitele elõtt közvetlenül arclemosóval és pamuttörlõvel tisztítsuk meg a bõrfelületet, majd alkoholmentes tonizálóval távolítsuk el az esetleg megmaradt zsírt, mert az akadályozhatja a henna felszívódását.
Hennapép elkészítése
Szükséges anyagok, eszközök
Anyagok:
-
Fekete tea: lehetõleg indiai
-
Erõs kávé: lehetõleg instant
-
Tamariszkuszbalzsam: sötétíti a mintát, szárított, vagy koncentrált formában kapható
-
Eukaliptuszolaj: Sötét üvegeset kell venni
-
Õrölt és egész szegfûszeg: a színhatást fokozza
-
Cukor + citrom fixáló: a citromsav segíti a henna behatolását a bõrbe, a cukor megakadályozza, hogy a minta idõ elõtt leperegjen.
-
Sûrû szita: a hennaport érdemes átszitálni, amíg megközelíti a liszt állagát. Nejlonharisnyán is átszitálhatjuk a hennát. Ez a munka idõigényes, de megéri a fáradtságot
-
Mehnditölcsér: Kisméretû habzsákra emlékeztet, házilag is elkészíthetõ, a leírását is megtalálod ezen az oldalon.
-
Arctisztító párna: a tölcsérbõl kiszivárgó pépet, vagy az elrontott mintát tudjuk letörölni vele
-
Fogvájó: a túl vastagra sikerült vonalakat tudjuk korrigálni
-
Papír zsebkendõ: a felesleges folyadék felitatására.
Tölcsér elkészítése: Némi gyakorlatot kíván, szánjunk rá egy kis idõt, mert nem biztos, hogy elsõre sikerül.
-
Erõs nejlonból vágjunk ki egy 12*15 cm-es téglalapot.
-
Tekerjük fel az átlója mentén úgy, hogy a hegyénél lévõ lyuk tûhegynyi legyen, a felsõ széle pedig kb. kétujjnyi széles. Ragasztószalaggal rögzítsük a hajtások és az illesztések mentén.
-
Kiskanállal töltsük meg a tölcsért kb. félig a péppel
-
A szélesebb végét kétoldalt hajtsuk be, majd hajtogassuk le, amíg a pép légmentesen össze nem áll.
-
Ellenõrizzük a tölcsért, nem ereszt-e valahol, a ragasztást szükség szerint ismételjük, nehogy a henna használat közben a kezünkre folyjon.
-
Ha a lyuk nem elég nagy, tágítsuk tûvel.
Hennapép készítése:
Hozzávalók:
-
2 teafilter
-
2 kávéskanál instant kávé
-
1 kávéskanál õrölt szegfûszeg
-
2 kávéskanál tamariszkuszbalzsam
-
6-8 egész szegfûszeg
-
425 ml víz
-
5-6 evõkanál hennapor
-
6 csepp eukaliptuszolaj
-
Az edénybe tegyük bele a teafiltereket, a kávét, a szegfûszeget és a tamariszkuszbalzsamot. Öntsük hozzá a vizet, keverjük meg, forraljuk fel és hagyjuk kb. 1 óra hosszat forrni. Minél hosszabb ideig forraljuk, annál erõsebb lesz a szín. Várjuk meg, amíg kihûl.
-
A hennaport szitáljuk át. A kihûlt keveréket szûrjük le és adjunk hozzá egy keveset a hennaporból. Folyamatosan keverve tegyünk hozzá annyi hennaport, addig, amíg fogkrém sûrûségû nem lesz.
-
Dolgozzuk el az esetleges csomókat, adjuk hozzá az eukaliptuszolajat és keverjük jól össze.
-
A pépet takarjuk le, hagyjuk állni kb. 12 órát, hogy a festékanyag ki tudjon oldódni.
Erre azért lesz szükség, hogy a henna át tudja járni a bõrt. Elkészítése könnyû, a festés elõtt érdemes elkészíteni.
-
Szûrjük át a citromlevet, hogy a rostok és a magok ne kerüljenek a fixálóba
-
Adjuk hozzá a cukrot és keverjük el
A fixálót csak akkor kell használni, ha a hennapép már teljesen megszáradt a bõrön. A fixálóba mártsunk egy arctisztító párnát, majd rakjuk a mintára és óvatosan nyomkodjuk meg. Vigyázzunk arra, hogy közben ne peregjen le a pép.
Egyszerûbb hennapépkészítés:
Ha nincs idõnk a hennapép elkészítésére, akkor készítsük el a cukor+citrom fixálót, majd fokozatosan keverjük hozzá a hennaport. Keverjük el, amíg csomómentes nem lesz, takarjuk le és hagyjuk állni egy éjszakán keresztül. Másnap adjuk hozzá az eukaliptuszolajat, keverjük át és töltsük a tölcsérbe.
Henna olaj:
A henna virágának olaját elő- és utóolajozásra használják. Színe lehet halvány sárgás, erős sárga és intenzív vörös is. Receptbe ne keverj henna olajat. Előolajozáskor kend be a tiszta bőrt egy kevés h.o-al, segíti a henna beszívódását. Festés után kend be a bőrbeni mintát olajjal (utóolajozás), ezt naponta is alkalmazhatod, lassítja a hámlást. Száraz bőrnél ajánlott, zsírosnál nem.
Henna paszta:
A gyárilag előállított pasztát tubusba, a műhelyileg elkészített pasztát leggyakrabban (kinyomó) tölcsérbe töltik. Ideális állaga fogkrém sűrűségű. A csőrvéget megfelelő vastagságúra alakítsd (kb. 1-2 mm). Használatkor folyamatosan tartsd nyomás alatt és a bőr közelében használd. A frissen kevert paszta 24 óra alatt érik be. Használat után zárd vissza és tedd hűtőszekrénybe. Körülbelül 2-3 hétog lesz még jó.
Hennázó sablon:
A sablonnal való hennás testfestés nem sokkal könnyebb mindig, mint a szabadkézzel végzett művelet. Azonban a magukat ügyetlennek tartók számára biztonságot jelent. A sablon egyszeri festésre alkalmas. Három matrica szerű rétegre osztódik: átlátszó legfelül, színes középen és fehér legalul. Használatakor legelőször a legalsó réteget szedjük le. Majd a középső és a felső rétegeket egyidejűleg ragasszuk fel a kívánt minta helyére. A felső réteget távolítsuk el. A fennmaradt középső réteg celláiba nyomjuk a henna pasztát. A száradási idő után a megszáradt hennával együtt szedjük le.
Képek->
Tudtad??
A fűzényfélék családjába tartozik a sötétvörös tetkói által elhíresült henna (Lawsonia inermis). Nagy múltra visszatekintő növény, elterjedését rakás keresztneve is bizonyítja: hívják "henne"-nek, "Al-khanna"-nak, "Al-Henna"-nak, Mehndi-nek vagy lawsonianak, egyiptomi fagyalnak, rezedának, igazi alkannának. (Alföldi védett növényünk az Alkanna tinctoria , magyarul báránypirosító, amelynek gyökereit őseink vörös szín festésére használták, egészen konkrétan bárányt pirosítottak vele.)
A hennának nem csak a színe, hanem az illata is messze száll; a föld legillatosabb növényei közé tartozik. Apró, fehér, rózsaszín vagy piros virágaiból parfümolaj is készül.
Porrá őrlik a levelét
A trópusi országok legtöbbjében termesztik, de valószínűleg Észak-Afrikából és Ázsiából indult világhódító útjára. Ma elsősorban mint dísznövényt ültetik, annak ellenére, hogy azt gondolnánk, elsődlegesen szárított leveleiért termesztik. Ez ugyanis a tradicionális, színtartó hajfestékek alapanyaga. A szárított és porrá őrölt hennalevelek 0,5-1,5% lawsont - a színhatásért felelős vegyület - tartalmaznak. Nem mindegy, hogy mikor aratják a leveleket: a nyári szedésből származó növényi kivonat nem színez, viszont selymes fényt, rugalmasságot ad a hajnak. Az őszi aratásból nyert kivonat a közismert vörös henna.
Gyors növekedésű, örökzöld bokor, amely hatméteres magasságig meg sem áll. Jól bírja a szárazságot, nagyobb edényben is tartható, csak a téli fagytól kell megóvni. Dugvánnyal vagy magvetéssel szaporítható.
Kipingálják a menyasszonyt
A múmiák a tanúi, hogy testfestésre már évezredek óta használják a hennát. Korábban feladata nem csak díszítés volt, hanem a gonosz hatalmak távolmaradását is elvárták tőle. Indiában az esküvői ceremóniának máig fontos része a menyasszony kipingálása, ami érthető, ha megismerjük a mondást: minél sötétebbre festi a henna a bőrt, annál jobban fogja szeretni a menyasszonyt leendő anyósa.
Sivatagi lábfürdő
Szépészeti tulajdonságain túl a henna gyógynövényként is megállja a helyét. A sivatagban hűsítő lábfürdő alapanyagaként a népszerűségi lista élén állt. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, vérzés-, és fájdalomcsillapító hatása csak hab volt a tortán.
Csináld magad!
Ha jó minőségű tetoválást szeretnénk készíteni, elengedhetetlen a kiváló minőségű paszta, amit persze a hazai boltokban úgy sem kapunk, hiszen néhány nap után a vízzel kevert por veszít színerejéből. Ezért legjobb megoldás, ha házilag készítjük el a kencét. |